Molnár Edit pszichológus honlapja

 Bemutatkozásom  Elérhetőségeim

Személyiségzavarok

Kora gyermekkori trauma hatására a személyiség alapszerkezete alapoknál rosszul rögzül, tulajdonképpen elakad a fejlődésben és egy sajátságos személyiségmintázat alakul ki. Különböző típusaiban közös, hogy Én-gyengeséget és labilis egyensúlyi állapotot jelent, amely terhelés stressz nyomás hatására felborul. A traumatizáció függvényében típusai:

    Nárcisztikus személyiségzavar:
Súlyos kapcsolati zavar, érzelmileg az önszeretet, az egoizmus dominál. Környezetét saját szükségletei kiegészítésére használja. A szeretetképesség zavarát jelenti. Kapcsolataiban hangsúlyosan jelen van az érdek és manipuláció. Alkalmazkodási nehézségek és labilis önértékelés jellemzi, vagy túl, vagy alul értékeli magát.

   Dependens személyiség:
Érzelmi kapcsolatot a társfüggőség uralja. Kapcsolatvesztés esetén értéktelennek, létképtelennek érzékeli magát. Képtelen egyedül élni, kapcsolatból kapcsolatba menekül. Saját értékét csak a másikon keresztül képes megtapasztalni. Az egyedüllét szorongást, depressziót provokál.

   Paranoid személyiség:
Szenzitív viszonyulás, szorongását, félelmeit, saját érzelmeit a környezetére vetíti, túlzott vonatkoztatás. A helyzetből nem következő, azon túlmutató következtetéseket von le.